Jak wygląda diagnostyka komputerowa samochodu?

 

Większość nowoczesnych samochodów wyposażona jest w specjalne komputery pokładowe, które odpowiedzialne są za informowanie kierowcy ważnych o zmianach w aucie – spalonej żarówce, kończącym się płynie w chłodnicy czy też konieczności zmienienia płynu do spryskiwacza. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten oto element samochodu jest bardzo istotny, przede wszystkim podczas podstawowych przeglądów samochodowych oraz problemów z autem. Warto zatem zapoznać się z kilkoma faktami na temat diagnostyki komputerowej.

diagnostyka komputerowa Diagnostyka komputerowa auta jest jedną z nowoczesnych czynności, którym poddawane są samochody w serwisach. Polega ona na połączeniu z sobą dwóch komputerów – tego pokładowego, który posiada klient, oraz diagnostycznego, który ma serwis. Dzięki tej czynności możliwe jest uzyskanie różnych informacji na temat stanu i kondycji samochodu. Dotyczy to zarówno parametrów i sprawdzenia czy są one dobre czy może różnią się od pożądanych, oraz miejsca wykazywanej usterki i jej przyczyny.

Każdy samochód posiadający komputer pokładowy może pomóc w szybszym rozwiązaniu danej usterki. Jest to możliwe dzięki specjalnie przeznaczonym do tego układom diagnostycznym zaprogramowanym przez producenta. To one są odpowiedzialne za pracę czujników oraz podzespołów w samochodzie. W razie zmienienia się parametrów na odbiegające od prawidłowych, komputer informuje o tym poprzez wyświetlenie danej ikonki. Zapisuje on także wszystkie informacje w swojej pamięci, co w późniejszym czasie ułatwia zlokalizowanie problemu. Do tych usterek należą między innymi problem z układem paliwowym, sterownikiem zasilania czy też systemem bezpieczeństwa. Komputer jest w stanie kontrolować także parametry podczas jazdy samochodem, informując od razu gdy pojawi się nieoczekiwany spadek lub wzrost temperatury, opóźniony czas wtrysków, nieprawidłowe działanie wskaźników i silnika czy też problem z ciśnieniem doładowania. Ponadto, niektóre z komputerów dają możliwość zarządzania systemami klimatyzacji oraz automatycznymi skrzyniami biegów. Cały proces działania diagnostyki daje dużo zalet i możliwości, do których należą między innymi szybkie oraz bezbłędne rozpoznanie stanu technicznego naszego auta.

Diagnostyka komputera samochodu jest tylko jedną z nowoczesnych usług oferowanych przez serwisy. Obecnie czyszczenia wnętrza samochodu oraz jego zewnętrznej strony z zadbaniem o powłoki ceramiczne jest równie popularnym powodem odwiedzania mechaników, którzy stosują różne metody i środki do tego celu.